Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 sierpnia 2021 r.
16:27

Liczenie strat po nawałnicy nad Lublinem. Zdemolowany Ogród Saski, "ogromne spustoszenie" w zieleni

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
81 8 A A
– Dobrze, że nie spadło na dom – panią Agnieszkę Mańkowską spotkaliśmy dzisiaj rano przed swoją posesją przy ul. Czaplińskiego na Czechowie. – Od 3 nie śpimy, bo się tak przestraszyliśmy. Pierwsze drzewa poleciały, a potem to już z tych nerwów uciekliśmy na drugą stronę domu, bo się bałam, że na nas wszystko poleci – opisuje kobieta. Jej posesja ma całkowicie uszkodzone ogrodzenie oraz częściowo bramę wjazdową. Gałęzie spadły też na zaparkowany koło domu samochód. Uszkodzona została w nim przednia szyba i dach
– Dobrze, że nie spadło na dom – panią Agnieszkę Mańkowską spotkaliśmy dzisiaj rano przed swoją posesją przy ul. Czaplińskiego na Czechowie. – Od 3 nie śpimy, bo się tak przestraszyliśmy. Pierwsze drzewa poleciały, a potem to już z tych nerwów uciekliśmy na drugą stronę domu, bo się bałam, że na nas wszystko poleci – opisuje kobieta. Jej posesja ma całkowicie uszkodzone ogrodzenie oraz częściowo bramę wjazdową. Gałęzie spadły też na zaparkowany koło domu samochód. Uszkodzona została w nim przednia szyba i dach (fot. Paweł Buczkowski)

To było jak apokalipsa – mówią mieszkańcy Lublina o burzach, które przeszły nad miastem w nocy z niedzieli na poniedziałek. Poranek obnażył ogrom szkód: powalone drzewa, zdemolowane parki, uszkodzone auta, sygnalizacje świetlne i place zabaw.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsza nawałnica uderzyła w miasto od południowego zachodu około godziny 3.20 w nocy. Za oknami nie było widać nic oprócz ściany wody rozświetlanej co chwila wyładowaniami. Ich grzmot mieszał się z hukiem wiatru napierającego z taką siłą, że nie każdy miał szansę na zabranie swoich rzeczy z balkonu, tarasu lub ogródka. Woda zalała piwnice i ulice, w tym tradycyjnie ul. Głęboką, która wyglądała jak rzeka. Druga burza, która nadeszła około godziny 5 rano, była łagodniejsza.

– Jeszcze czegoś takiego nie widziałam – opowiada pani Małgorzata, mieszkanka os. Poręba. – To była chyba jedna z najgorszych burz w ostatnich latach – przyznaje kpt. Andrzej Szacoń, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy odbierali telefon za telefonem

Do pomocy ściągnięto zastępy ochotników spoza miasta. – Do południa mieliśmy 400 zgłoszeń z terenu Lublina i powiatu lubelskiego, w tym 300 z samego miasta – mówi kpt. Szacoń. Około godz. 14.30 straż zdołała zakończyć 191 interwencji, 217 innych czekało w kolejce, a 34 były w trakcie załatwiania.

W Lublinie i regionie pełne ręce roboty mieli też energetycy. – W kulminacyjnym momencie bez prądu było ponad 10 tys. odbiorców – informuje Marzena Dłużniewska z lubelskiego oddziału PGE Dystrybucja. Jako najpoważniejsze awarie wskazuje te, do których doszło na północ od Lublina. – W trudnodostępnym terenie w miejscowości Ciecierzyn i Jakubowice Konińskie, gdzie trwa wymiana słupów uszkodzonych przez powalone drzewa.

Pomagać trzeba było też właścicielom uszkodzonych budynków. W Lublinie i okolicach było 26 takich wezwań m.in. przy ul. Torowej i Wiejskiej. Ale nie z tym było najwięcej pracy.

Lublin. Zniszczenia po nawałnicy na Czechowie i Czubach

Połamane konary i przewrócone drzewa

– Większość zgłoszeń dotyczy połamanych konarów drzew i przewróconych drzew. Niektóre leżały na pojazdach, inne oparte były o budynki – przekazuje nam rzecznik straży.

– Do tej pory otrzymaliśmy około 1000 zgłoszeń w zakresie uszkodzonych drzew – podsumowuje prezydent miasta Krzysztof Żuk, który mówi wręcz o „ogromnym spustoszeniu” w zieleni. – Będziemy sukcesywnie uzupełniać miejski drzewostan nowymi nasadzeniami – deklaruje prezydent.

Burza zdemolowała m.in. zabytkowy Ogród Saski. – Uszkodzeniu uległo 30 drzew – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Dodaje, że 10 drzew jest tak połamanych, że trzeba je wyciąć, do czego konieczna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Do czasu uzyskania takiej zgody i usunięcia zagrożenia dla spacerowiczów Ogród Saski pozostanie zamknięty.

W parku Ludowym złamana topola runęła na plac zabaw obok głównego wejścia, ale w tym parku straty były o wiele mniejsze niż można się było spodziewać, patrząc na to, co działo się w dzielnicach mieszkaniowych. Ucierpiała zwłaszcza północno-zachodnia część miasta. – Czyli przede wszystkim Zemborzyce, Czuby, Rury, Czechów czy Śródmieście – wylicza Góźdź.

– Najwięcej szkód jest na Czechowie: duże zniszczenia mamy na Koncertowej, Lipińskiego, Braci Wieniawskich. Dużo szkód jest też na Ponikwodzie – wylicza rzecznik straży. Na Czechowie nawałnica uszkodziła m.in. pomnik przyrody, jakim jest aleja kasztanowców w ul. Solarza.

Na Czubach, czyli po przeciwnej stronie miasta, nie było rano osiedla, na którym nie byłoby słychać rano pił spalinowych. To strażacy i pracownicy administracji cięli powalone i złamane drzewa, których wiele było także w parku Jana Pawła II. Względnie łagodnie żywioł obszedł się natomiast z Bronowicami czy Kalinowszczyzną. W leśnym rezerwacie przyrody „Stasin” zauważalnie przybyło drzew powalonych przez wiatr.

Osiedla w wielu miejscach były usłane nie tylko gałęziami i liśćmi drzew, ale też przedmiotami porwanymi z balkonów i czy śmieciami wywianymi z kontenerów. Z kolei inni mieszkańcy odnajdowali na swoich balkonach cudze przedmioty.

Utrudnienia w ruchu 

Rano utrudnione było kursowanie komunikacji miejskiej. – Na al. Kraśnickiej, ul. Wileńskiej, Lubartowskiej i Wyszyńskiego połamane gałęzie drzew leżały na sieci trakcyjnej, uniemożliwiając przejazd trolejbusom – mówi Weronika Opasiak, rzeczniczka MPK Lublin. Z powodu wyładowań nie działały rano niektóre zwrotnice na sieci trolejbusowej.

Uszkodzonych zostało ponad dwadzieścia sygnalizacji świetlnych, m.in. na rondzie koło Orfeusza i skrzyżowaniu al. Kraśnickiej z ul. Raszyńską. Połowę z nich udało się szybko naprawić, bo głównym problemem było poprzekręcanie przez wiatr sygnalizatorów. Z innymi jest więcej zachodu, m.in. z rondem koło ZUS, czy skrzyżowaniem ul. Jana Pawła II z ul. Gęsią. Na części skrzyżowań trzeba wręcz wymieniać roztrzaskane urządzenia sterujące pracą świateł.

Wiatr przewracał ponadto słupki z oznakowaniem ulic i porywał niektóre znaki. Miejskie służby doliczyły się aż setki takich znaków oraz dwustu uszkodzonych barierek przy drogach.

Zniszczenia po burzy na Czechowie w Lublinie. Zdjęcia z drona

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 na placu przy Kaplicy Trójcy Przenajświętszej  w Stróży.
Patronat Dziennika Wschodniego

Zapraszamy do Stróży. To była ważna data w historii Ziemi Kraśnickiej

W najbliższą niedzielę (16 czerwca) wójt Gminy Kraśnik Artur Domański i Gminna Biblioteka Publiczna w Stróży-Kolonii zapraszają na obchody 420. rocznicy włączenia Ziemi Kraśnickiej do Ordynacji Zamojskiej”. Atrakcji będzie co niemiara.

Weekenowy chill w Plenerze
foto
galeria

Weekenowy chill w Plenerze

Czy jesteście ciekawi jak po zmroku wyglądają imprezy w Plenerze? Zapraszamy Was do naszej fotogalerii, z której dowiecie się, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie, i jak się bawi Lublin.

Grała dwa lata w najlepszej lidze świata. Teraz będzie zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS!

Grała dwa lata w najlepszej lidze świata. Teraz będzie zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS!

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił dzisiaj nazwisko ostatniej zagranicznej zawodniczki, która wzmocni zespół przed nowymi rozgrywkami. Lubelski klub sięgnął po niespełna 26-letnią Stellę Johnson, która ma dwuletnie doświadczenie z gry w WNBA, najlepszej koszykarskiej lidze na świecie.

Niedźwienalia za nami. Studenci PANS bawili się wspólnie z mieszkańcami

Niedźwienalia za nami. Studenci PANS bawili się wspólnie z mieszkańcami

Niedźwienalia, czyli chełmskie święto żaków ma już długą tradycję. Także i w tym roku studenci miejscowej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych zaprosili mieszkańców Chełma i okolic do wspólnej zabawy.

Mecz MKS Avia Świdnik - Akademia Piłkarska Bronowice Lublin
Zdjęcia
galeria

Emocji na stadionie przy Balladyny nie brakowało. MW Sport Cup pojechał do Kozienic

Walka i emocje nie mniejsze niż w rozpoczętych w piątek w Niemczech finałach Euro 2024. Mowa o piłkarskich turniejach z cyklu BeKSa Cup, w których rywalizują młodzi piłkarze. W sobotę na stadionie przy ul. Balladyny w Lublinie o Puchar MW Sport rywalizowało 12 zespołów z rocznika 2016. Najlepszą ekipą okazała się Energia Kozienice. Podium uzupełniły świdnicka Avia i Akademia Piłkarska Bronowice.

Pomaganie mają we krwi. Superbohaterowie zostali odznaczeni
Zdjęcia
galeria

Pomaganie mają we krwi. Superbohaterowie zostali odznaczeni

Oddają krew regularnie i honorowo. Dzielą się najcenniejszym lekiem, którego nie da się wyprodukować, ratując setki istnień każdego dnia. Krwiodawcy, bo o nich mowa zostali w sobotę uhonorowani odznakami Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Tak najlepsi młodzi architekci widzą i kształtują przestrzeń. Tę wystawę warto zobaczyć

Tak najlepsi młodzi architekci widzą i kształtują przestrzeń. Tę wystawę warto zobaczyć

Ponad 50 najlepszych prac inżynierskich i magisterskich obronionych w ubiegłym roku na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oglądać można na wystawie startARCHITEKCI'23.

Zapraszamy do Czółna. Będzie można zobaczyć rekonstrukcję bitwy oddziału „Zapory”
16 czerwca 2024, 16:00

Zapraszamy do Czółna. Będzie można zobaczyć rekonstrukcję bitwy oddziału „Zapory”

Jutro, w niedzielę (16 czerwca), odbędzie się inscenizacja historyczna pt. „Na skraju. Czółna 1939-1944”, w której przedstawione zostaną zdarzenia, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej w miejscowości Czółna i Jaroszewice Kolonia.

To chyba cud. Kierowca z tej kolizji wyszedł bez szwanku

To chyba cud. Kierowca z tej kolizji wyszedł bez szwanku

Dzisiaj rano na drodze prowadzącej do przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem doszło do groźnie wyglądającej kolizji. BMW wjechało w tył stojącego TIR-a. Mimo poważnych zniszczeń karoserii, kierowcy osobowego pojazdu nic się nie stało.

Bulodrom z torami do gry w kulki to jedna z propozycji do budżetu obywatelskiego

Bulodrom i kołyska Newtona. Lubartowianom pomysłów nie brakuje

Place zabaw, mobilna scena, nowa fontanna, szafki dla uczniów, a także pierwszy w mieście bulodrom - to część projektów zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego w Lubartowie. Głosowanie po wakacjach. Na zwycięskie propozycje czeka 750 tys. zł.

Popcorn, parking i duży ekran. Zapraszają do kina samochodowego

Popcorn, parking i duży ekran. Zapraszają do kina samochodowego

Na parkingu Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego w kolejny weekend, 21 i 22 czerwca, pojawią się zmotoryzowani widzowie spragnieni seansu pod chmurką. Kino samochodowe należy do cyklu miejskich wydarzeń pt. WeekendLove Puławy.

Pijana wyjechała na drogę. Nie żyje młody motocyklista

Pijana wyjechała na drogę. Nie żyje młody motocyklista

Ponad 2,5 promila alkoholu miała 31-latka, która wczoraj późnym wieczorem doprowadziła do śmiertelnego w skutkach wypadku na drodze wojewódzkiej nr 820. Kierując jeepem potrąciła motocyklistę. 24-latek zmarł w szpitalu.

Widok ogólny na gmach Wydziału od strony ul. Nadbystrzyckiej w Lublinie
foto
galeria

Historia Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej na zdjęciach

W tym roku mija 60 lat od powstania Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PL. Z tej okazji Muzeum Politechniki Lubelskiej przygotowało wystawę fotograficzną „Siła tradycji – potęga nowoczesności”, która pokazuje historię wydziału. Dzięki uprzejmości muzeum jako pierwsi pokazujemy te unikatowe zdjęcia.

„Pokój i dobro” – ruszają przygotowania do pielgrzymki na Jasną Górę

„Pokój i dobro” – ruszają przygotowania do pielgrzymki na Jasną Górę

W swoją drogę wyruszą dopiero na początku sierpnia, ale zapisywać się mogą już teraz. Chętni do udziału w pieszej pielgrzymce z Lublina na Jasną Górę w tym roku zapłacą nieco więcej.

Oni kochają lata 2000
foto
galeria

Oni kochają lata 2000

Powoli rozkręca się sezon w Radości. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z imprezy "We love 2000s"! Zobaczcie, jak się bawił Lublin przy największych hitach lat 2000. Tak się bawi Lublin!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

225,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

420,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

390,00 zł

Rolnictwo -> Inne -> Sprzedam

wyważanie wentylatorów

Lublin

350,00 zł

Biznes i Finanse -> Usługi -> Zlecę
Wyjątkowa oferta pożyczki

Wyjątkowa oferta pożyczki

brede

500,00 zł

Komunikaty